22.06.2019 Mińsk – Nowogródek
Wreszcie porządnie się wyspaliśmy. Temperatura faktycznie spadła i przez cały dzień nie przekraczała 25 stopni. Znowu realizowaliśmy plan punkt po punkcie:
1. Kurhan Sławy – usypany w lipcu 1969 mający ze znajdującym się na nim pomnikiem ponad 70 m wysokości. Pomnik to jeden z symboli Białorusi - przedstawia 4 35-metrowe szpikulce symbolizujące 4 fronty wyzwalające kraj spod jarzma faszystów.
2. Chatyń – kolejny z pomników symboli. Tym razem upamiętnia jedną z ponad 2000 wiosek spalonych przez Niemców. Centrum założenia stanowi rzeźba mężczyzny niosącego na rękach martwego chłopca. Obok jest 26 betonowych konstrukcji symbolizujących 26 domostw znajdujących się we wsi. Są też symboliczne mogiły mieszkańców wiosek z nazwami tych wiosek. Jest dzwon pokoju i wieczny ogień. Nazwa Chatyń nie jest podobno wybrana przypadkowo.
3. Wilejka – minimiasteczko pięknie położone nad Wilią w otoczeniu ładnego zalewu. Sielsko-anielsko dla odmiany
4. Krewo – obecnie mała wioska, w której znajdują się ruiny zamku , w którym więziony był Witold, a zabity Kiejstut. Podpisano tu także unię polsko-litewską zwaną jako Unia w Krewie
5. Boruty – z klasztorem Bazylianów
6. Ciupiszki – z południkiem Struvego, jednym z kilkudziesięciu tego typu obiektów wpisanych na listę Unesco. Na terenie Białorusi jest ich 5.
7. Holszany – z ruinami zamku Sapiehów , zamek kiedyś był potężny i porównywany z tym w Mirze. Jest tu też zabytkowy kościół i ładna cerkiew
8. Iwie – z pięknym drewnianym meczetem, który ma być niedługo podobno wpisany na Unesco oraz pomnikiem jedności 4 religii
9. Nowogródek – kiedyś miasto o dużym znaczeniu , obecnie prowincjonalne , nie mające nic do zaoferowania poza historią związaną z Mickiewiczem. Tu znajdujemy nocleg w hotelu Krokus, za 60 rubli. Hotel Krokus to chyba jedyny jaki pozostał w mieście , bo pozostałe , tj. Panskaya i Mickiewicza 12 są albo zlikwidowane albo przeznaczone na sprzedaż.