Geoblog.pl    genek    Podróże    Elfem na E    Moskwa dzień 3

Moskwa dzień 3

Rosja
Rosja, Moskwa

27.12.2018 Moskwa
Trochę się ociepliło , jest tak -6 , ale za to wilgotniej i bardzie wieje , czy niby cieplej , ale jednak zimniej…
Wstaliśmy znów po 10 i znów wyszliśmy na miasto po 12 i znów wróciliśmy po 22. Plan zakładał 4 punkty i udało się je zrealizować. Dziś poruszaliśmy się na bilecie dobowym w cenie 207 rubli , czyli tak 4 przejazdy i się zwraca.
Punkt 1 – Uniwersytet Łomonosowa – największa z córek Stalina , trochę wyższa od naszego PKiN, bardziej rozłożysta i elegancka , ciekawostka to termometr i barometr na elewacjach. Przez wiele lat ten budynek mający 240 m był najwyższym budynkiem Rosji i Europy. PKiN był wtedy drugi. Na początku XXIw. powstała t.zw. ósma siostra czyli Triumph Palace wzorowana na poprzedniczkach , która przez parę lat była najwyższym budynkiem Europy.
Punkt 2 – Sobór Nowodziewiczy wpisany na Unesco ze słynną Ikoną Matki Boskiej Smoleńskiej , wjazd 100 rubli , bo akurat jest generalny remont. 100 rubli , czyli niecałe 6 zł , to jedno z tańszych wejść do Unesco. Wpis taki sobie. Obok jest cmentarz nowodziewiczy , na którym spoczywa pełno znamienitych Rosjan , w tym Gogol , Puszkin , Bułhakow , Gorbaczowa , żona Stalina , itp. Wjazd kosztuje jednak 300 rubli , więc to olewamy , nie będziemy płacić za chodzenie po czyichś grobach…
Punkt 3 – Park Zwycięstwa z 1995r. z centralnym obeliskiem mającym 140 m wysokości , Muzeum Wojny , 1418 fontannami oraz temu podobnymi obeliskami robiącymi niesamowite wrażenie. Takie rzeczy tylko w Moskwie.
Punkt 4 – City , czyli europejski Manhattan i kilkunastoma wieżowcami stoczonymi na bardzo małym terytorium , w tym sławnym Evolution Tower , w którym każde z 55 pięter jest skręcone o 3 stopnie w stosunku do poprzedniego oraz Federation Tower składającym się z dwóch wieży , z którym wyższa ma 95 pięter i 375 m wysokości , co pozwalało jej być przez 3 lata najwyższym budynkiem Europy. Teraz jest nim Łachta Centr w Sankt Petersburgu mający 462 metry. Budynki robią dobre wrażenie , ale czegoś im brak, może życia… Fakt jest faktem , że na 22 najwyższe budynki w Europie 12 jest w Moskwie , a warszawski PKiN jest na tej liście 23. Najwyższą budowlą jest nadal wieża Ostankino.
Generalnie poruszanie , bo Moskwie zimą jest bardzo uciążliwe , bo odległości są spore , a do stacji metra jest poniżej 2 km , to piszą że obiekt jest przy stacji… Przydałby się rower , ale nie zimą. Auto oczywiście odpada , bo samochodem po Moskwie jeździć się nie da , już lepiej schody ruchome , metro , schody ruchome , metro , schody ruchome , but , atrakcja , but , schody ruchome…..
Jutro też tu.

danach
danach - 2018-12-27 22:29
Szkoda troche dnia i światła bo dzień krótki ale świąteczne światełka też piękne :)

zula - 2018-12-28 23:22
Kręcone domy robią wrażenie !

marianka - 2019-01-05 21:03
Wow, nigdy nie myślałam o Moskwie jako o siedzibie najwyższych budynków Europy (nie wiem czemu), a tymczasem one naprawdę robią wrażenie!

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023