Geoblog.pl    genek    Podróże    Wakacje 2018: Południowa Afryka    Nie taki Joburg straszny jak go malują
2018

Nie taki Joburg straszny jak go malują

Republika Południowej Afryki
Republika Południowej Afryki, Johannesburg

11.08.2018 Johannesburg
Zimny pokój ma taki plus , że śpi się znakomicie i Pola się nie wykopuje. Przed 10 wyjeżdżamy na lotnisko oddać Polo. Spisało się rewelacyjnie. Ania przejechała 4800 km , spalając 301 litrów za 4178 randów , czyli spalanie wyszło 6,3l/100 km a średnia cena litra 13,88 rand , czyli ok. 3,9 zł. Przy oddawaniu problemów nie ma.
Do miasta jest ok. 30 km. Odległość te pokonujemy w około półtorej godziny dwoma busikami. Płaci się po 17 rand od osoby , czyli wyszło za przejazd za nasza trójkę 100 rand. Taksówkarz co czekał na lotnisku chciał 500.
Miasto jest wyludnione i mimo że mieszka w nim z 10 mln ludzi , to dzis kompletnie ich nie widać. Zaczynamy od kupienia biletu na dworcu autobusowo-kolejowym na busa Intercape na jutro na 14. Bus jedzie 17 godzin i kosztuje 750 rand od osoby. Jedziemy nim do….
Lubimy oglądać duże miasta z góry , a w Joburgu jest taki wieżowiec z 1972r. o nazwie Carlton co ma taras widokowy na 50 piętrze. Wjazd kosztuje 30 rand od osoby. To najtańsza wieża widokowa na jakiej byliśmy. Windą jedzie się samemu , bez obsługi. Widoki na cztery strony miasta , nawet ciekawe, choć budynek sprawia wrażenie zapuszczonego. Podobnie zresztą jak całe miasto. Syf , papiery , pełno żuli , ale nikt nas nie zaczepia i czujmey się bezpiecznie jak spacerujemy po mieście. Za wiele ciekawego w nim nie ma. Plac Gandhiego , który w tym miescie żył z 10 lat na początku XXw, kilka stuletnich budynków typu poczta , czy muzeum , jest browar SAB , który można oglądać za 120 rand 1,5h wycieczka i w którym można degustować produkty za 51 rand 2 wybrane piwa z 10 produkowanych. My wybieramy tę opcję drugą. Obok browaru jest taki zakątek kulturalny: muzea, wystawy , galerie, klimaty jazzowe , ale dziś wszystko pozamykane , bo długi weekend w pełni. Kaczymy jeszcze tu i ówdzie , jak zaczyna robić się ciemno , to bierzemy taxi i wracamy do hotelu. Tu zjadamy pyszną obiadokolację i już po 20 idziemy spać. Rezerwujemy jeszcze nocleg na 2 najbliższe dni Jutro przepakowujemy się z rana w plecaki i idziemy na dworzec by wsiąść w autobus. Kończymy trzeci etap naszej podróży nazwany Joburg i okolice. Podsumowanie tego etapu niebawem.

zula - 2018-08-12 21:49
Ostrożnie i uważajcie :)