Geoblog.pl    genek    Podróże    Pola w Polsce    Zakorkowany Pec
Zwiń mapę
2015
30
gru

Zakorkowany Pec

 
Czechy
Czechy, Pec pod Sněžkou
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 5399 km
 
Do naszego hotelu ma dziś przyjechać grupa na weekend sylwestrowy i zając go na wyłączność. Musimy się zwijać. Znów jedziem w drogę , znów nie dokąd dojedziemy i gdzie będziemy spać. Myślimy o nartach w Pecu - czynny jest jeden wyciąg. Pojeździmy na nartach a potem zobaczymy co los da. Jedziemy przez Przełęcz Okraj. na przełęczy jest ciekawe schronisko PTTK składające się z dwóch stojących obok siebie budynków: w jednym się je , a w drugim się śpi. A zatrzymamy się na głupa , może będzie coś wolnego. No i jest wolnych 5 miejsc w pokoju siedmioosobowym , z tym ze trzeba kupić pakiet żywnościowy , co będzie nas kosztowało 630 zł za dwie noce , w tym sylwester z imprezą. Targujemy się i schodzimy do 420 zł , za dzisiejszą noc po 30 zł od osoby tylko nocleg , a za jutrzejszą po 120 zł dorosły i 90 Pola - za pełne wyżywienie i imprezę sylwestrową. Nie mamy tyle złotówek , nie można płacić kartą , trzeba płacić koronami znowu targując się o kurs wymiany. Generalnie w takim jeżdżeniu od kraju do kraju najgorzej wychodzi wymiana kasy. Jak jesteśmy na Czechach nie mamy koron , jak jesteśmy w Polsce nie mamy złotówek... Oceniam że około 5% kosztów wyjazdu poszło na wymianę waluty po niekorzystnych kursach.
Mamy przywilej wyboru 3 łóżek w pokoju , bo wszystkie póki co są wolne. A to OK. Zostawiamy część gratów i jedziemy dalej. Przełęcz Okraj to najwyżej położone polskie przejście graniczne ma ok. 1020 m npm. Stąd prowadzi najprostszy polski szlak na Śnieżkę. Może skorzystamy?
Niestety do Pecu nie dojeżdżamy - policja zatrzymuje nas na 4 km przed metą. Jest pełno turystów i nie ma gdzie parkować - musimy samochód zostawić tu i dalej albo iść z buta albo czekać na ski-busa. Na wyciągu czeka się podobno godzinę lub dwie. Cóż robić. Idziem z buta. Narty zostają w bagażniku. Może wjedziemy w takim razie na Śnieżkę. Nie , nie wjedziemy. Gondolka ma przepustowość 250 osób na godzinę a do kasy czeka w kolejce 400 osób... Uuu to kibel. A jeszcze parę dni temu wyciągi były puste. Widać sylwester to sylwester. Trudno nie ma Śnieżki będą bobsleje i zwiedzanie Pecu. To naprawdę malutka mieścinka - mniejsza od Korbielowa... Parę knajp i jakiś kosmiczny około dwudziestopiętrowy hotel-wypas. Knajpy z wolnymi miejscami szukamy z godzinę. W knajpie na obiad czekamy z godzinę. Nic tu po nas. Wracamy do schroniska.
W schronisku jest już prawie komplet biesiadników. Jest dziesięcioosobowa grupa trzydziestolatków z Wrocka , jest dziesięcioosobowa grupa pięćdziesięciolatków z Łodzi , jest młode małżeństwo z dwójką dzieci: 3,5 roku i 3 miesiące. O Ci są super. Już samo to , że w trzymiesięcznym dzieckiem śpi się na sylwestra w górskim schronisku budzi szacunek. W trakcie rozmowy okazuje się , że wczoraj ten maluch zaliczył Śnieżkę. Super. Rodzice - zapaleni podróżnicy z tym że głównie po Polsce. kajaki , rowery , narty , biegi na orientacje , maratony z wózkiem - to ich hobby. O to super. gadamy do późnej nocy. Pola ma wreszcie koleżankę do wspólnej zabawy , no i jest też trzech chłopaków takich po 10 lat - wnuczków tych pięćdziesięciolatków, ale chłopaki wiadome trzymają ze sobą. Dziewczyny są dla nich za młode...
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (4)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
Pamar
Pamar - 2016-01-08 06:59
Szykuje się niezły Sylwester, rzeczywiście odważni rodzice, z takim Maluszkiem w zimę w góry, mało kto by się odważył
 
BPE
BPE - 2016-01-08 09:14
W sylwestra to norma - pamiętam jakie zawsze były kolejki, żeby wjechać na Jaworzynę przed północą ...........
Jak chcecie spędzić super sylwestra na nartach to polecam na przyszłość Wierchomlę - spędziliśmy tam już chyba z 10 sylwestrów i zawsze było super !
 
marianka
marianka - 2016-01-17 14:04
Uwielbiam takie inspirujące rodziny, dla których dziecko nie jest wymówką do siedzenia w domu!
 
 
zwiedzili 44% świata (88 państw)
Zasoby: 1065 wpisów1065 2591 komentarzy2591 11161 zdjęć11161 0 plików multimedialnych0
 
Nasze podróżewięcej
 
24.01.2019 - 09.02.2019
 
 
06.12.2018 - 01.01.2019