Geoblog.pl    genek    Podróże    Wakacje 2013: Gruzja i co dalej???    moj nr tel w armenii +37455696059

moj nr tel w armenii +37455696059

Armenia
Armenia, Gyumri

27.06 czwartek
Rano do kibla nie dało się wejść – tak biło z powodu braku wody już drugą dobę. O 6.30 zeszliśmy na dół na dworzec. Marszrutka skompletowała pasażerów i po 3,5h jazdy przejechaliśmy to 165 km za 20 lari/os. Do drodze jest granica na wysokości ok. 2150 m npm. Granica prosta , bus z rzeczami przejeżdża ty przechodzisz , najpierw wbijają Ci wyjazd z Gruzji potem po ok. 1 km wbijają stempel armeński. Nie ma kolejek , nie ma zbędnych pytań.
Giumri to drugie co do wielkości miasto Armenii – ma ok. 160 tys. ludzi , miałoby pewnie więcej i ładniej by wyglądało gdyby nie trzęsienie ziemi z grudnia 1988r. które kosztowało życie około 50 tys. osób i obróciło miasto w ruinę , z której do dziś nie może się podźwignąć.
W mieście poza Armenią , nic nie ma , wielkie puste place , odbudowywane kościoły , ciężko tu znaleźć nocleg za przyzwoitą cenę. Hotele chodzą tak po 30.000 dramów , czyli po ok. 250 zł. Dzięki przewodnikowi Pascala udało się natrafić na kwaterę na Frunze 142 niedaleko od centrum po drodze między dworcem autobusowym a kolejowym. Nocleg dogadaliśmy na 15.000 dram ze śniadaniem. Pokój przyzwoity , łazienka czysta przy gospodarzach.
Piwo jakies dziwne w smaku , nienajlepsze albo Kilikia z Erywania albo lokalne Giumri po ok. 250 dramów , są leż piwa z Czech i Niemiec po około 500 dramów. Najtańsze pół litra po 800 dramów , najdroższy koniak jaki spotkaliśmy za 250.000 dramów , czyli 300 razy więcej. Sklepy bardziej europejskie niż w Gruzji i lepiej zaopatrzone. Ceny chyba nieco niższe niż w Gruzji. Kupiłem kartę SIM Orange za 1000 dram , jest na niej podobno 200 MB netu , zobaczymy. Jej numer to +37455696059. Gazu do palnika też tu nie uświadczysz , więc kuchenka póki co bezużyteczna. Pola trafiła do fryzjera obsmyczył ją za 500 dramów , czyli za 4 zł. Potem trafił się ciekawy kolo , co rozstawił karuzelę napędzaną jak rower , coś takiego widzieliśmy już w Dżakarcie. Tu również zabawa była świetna , bo dał mi pedałować. Nazlatywał się komplet dzieci. 200 dramów a ubaw po pachy.
Odnośnie czasu , nadal jest tu +2h , a miało być +3h . Okazało się jednak , że od 2012 roku Armenia nie zmienia czasu na letni , więc w lato jest +2h , a w zime + 3 h.
Uwaga: W przeciwieństwie do Gruzji są tu światłą dla pieszych , ba nawet kierowcy przepuszczają pieszych na pasach. Czyli kultura jest , chyba z Francji , bo wydaje się że ten kraj jest tubylcom najbliższy , oczywiście oprócz Rosji. Tu Kaczyński nie jest bohaterem , raczej jest anonimowym przywódcą mało znanego państwa. Turystów na razie nie widzieliśmy…
Coś nie coś o Armenii. Po armeńsku Armenia to Hajastan. Powierzchnia 30 tys. km2 , czyli 10 razy mniej niż Polska , ludność 3,2 mln głownie Ormian , stolica Erywań ma ok. 1,2 mln ludzi. Państwo górzyste , bez dostępu do morza , podróbą morza jest jezioro Sewan. Giurmi położone jest na ok. 1550 m npm. Noce robią się chłodne i wietrzne. Jutro Erywań

Siasia
Siasia - 2013-06-27 21:29
Cieszę się, że Pola trafiła do fachowca, nie będę się wstydzić oglądając fotki!

stock
stock - 2013-06-27 23:25
Z kojarzeniem Kaczyńskiego wcale nie jest tak źle, katastrofa była szeroko komentowana na całym Zakaukaziu. Choć jak tam byłem minęło od niej tylko kilka miesięcy.

Co do cen, to ja zapamiętałem Armenię jako kraj śmiesznie niskich pensji i wysokich cen. Ogólnie padaka i poziom cywilizacyjny moim zdaniem niższy niż w Gruzji.

ciesielka
ciesielka - 2013-06-28 20:25
Uwielbiam czytać Wasze relacke
Aż chciałbym tam wtedy być.

marianka - 2013-07-01 12:22
Jak myśmy tam byli w 2010 roku, to właśnie wszyscy o katastrofę smoleńśką nas pytali. Chyba nawet częściej niż w Gruzji!

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023