Geoblog.pl    genek    Podróże    Genek i Korona Gór Polski    nr 7 skrzyczne 1257

nr 7 skrzyczne 1257

Polska, Skrzyczne

Skrzyczne 1257m npm
Ten szczyt zdobyty został nietypowo na nartach w ramach wyjazdu z cyklu Pola w Polsce.
Minęła Wielkanoc, ale śniegu sporo wiec jedziemy w góry na utrwalanie Poli umiejętności narciarskich. Pociąg do bielska – ten sam, co jechałem tydzień temu przy okazji Czupla – teraz bilet rodzinny dla 2 dorosłych + dziecko powyżej 3 lat kosztuje 256,10 zł – trzeba już płacić w PKP za Pole, bo skończyła 4 lata. Potem PKS do Salmopola 2 razy 5,50. Znajdujemy kwaterę w Solisku naprzeciw pętli – drogo, bo 160 za pokój, ale za to z pełną wyzera. Później się okazuje ze to był jednak dobry pomysł o jedzenie niesamowicie dobre a i obsługa mila. Blisko do busa wypożyczalni nart i wyciągów. Tym razem nie wzięliśmy swoich nart tylko wypożyczyliśmy. Cena 25 komplet naszych, 15 komplet Poli. Wyciąg 37 poł dnia. Bierzemy i jeździmy – śnieg pada i jedzie się ciężko ludzi mało, stoki puste. Padamy po powrocie dość szybko.
W czwartek jeździmy na Solisku, dla Poli jeszcze jedna godzinka z instruktorka, potem zjazd z Golgoty – oj to dla Poli trochę trudne – zjeżdża miedzy nogami mamy. Dziewczyny do kwatery, a ja na Skrzyczne. Jest 3.00 Trzema orczykami wjeżdżam na Male Skrzyczne. Mgła jak w Smoleńsku. Widoczność na 20 m. Narty na ramie i w narciarskich butach zielonym na Skrzyczne jakieś 50 m w górę i 1000m po prostej. Docieram po 35 minutach. Wypijam piwko w schronisku, podziwiam zlokalizowane tu obiekty strategiczne takie jak: goprowka , wieża przekaźnikowa , wieżyczka widokowa, górna stacja wyciągu krzesełkowego z innego niż nasz systemu karnetowego , stacja meteo. Widoki żadne – bo mgła. Szczyt jest chyba na zielonym szlaku ze 2 minuty w górę od schroniska – nie jest oznakowany. Schronisko ma 1250 m n.p.m. szczyt 1257 i tu wszystkie źródła są zgodne. Browar w schronisku 7 zet, nocleg 55 w czwórce i 70 w dwójce – drogo.
Skrzyczne – to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego ogólnie znany, wiec tu rozpisywać się nie będę. Zakładam narty najpierw stokówka potem po świeżo wyratrakowanym stoku zjazd do bazy. Zwiedzamy jeszcze opustoszały Szczyrk i wracamy do kwatery. Na dziś starczy wrażeń

BPE
BPE - 2013-04-05 08:59
super! szkoda, ze taka widoczność, bo Skrzyczna ma na prawdę fajne widoki :-)))

marianka - 2013-04-05 12:31
Ha, nieźle przyspieszyłeś ostatnio ze zdobywaniem szczytów! Gratuluję!

zula - 2013-04-05 19:37
Konkretny opis bo i cel wielki ! - brawo dla Poli za narciarskie jazdy i oczywiście gratuluję "7" !!!, pozdrawiam

Pafnu
Pafnu - 2013-04-10 14:22
Jako rekompensatę za mgłę:

Pozdrowienia!

BoRa
BoRa - 2014-11-01 19:52
Pola już na nartach? Widzę, że nowa kadra szybko rośnie! Super!

genek
genek - 2014-11-12 23:26
Skrzyczne zostało jednak zdobyte dopiero 8.11.2014. 04.04.2013 na szczycie nie byłem.. schronisko jest 7 metrów niżej... Szczyt jest z 50 metrow od schroniska jest oznakowany i trasa do niego wyznaczona.. mgła smoleńska mgła....

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023