Geoblog.pl    genek    Podróże    Genek i Korona Gór Polski    nr 3 Wysoka 1050

nr 3 Wysoka 1050

Polska, wysoka

05.03.2013 Warszawa – Szczawnica
Udało się znaleźć kilka dni wolnego – nie wyszło nic z nart , bo Ania i Pola trochę podziębione , więc trzeba realizować misję KGP. Pociągiem TLK do Krakowa za 63 zet w 3h , na szczęście bez opóźnienia , tym sposobem zdążam na busa do Szczawnicy za 18 zet jedzie się trochę ponad 2h. Tu obrałem cel na schronisko pod Orlicą – słyszałem o nim dużo złego , że podobno od lat klasyfikuje się w piątce najgorszych schronisk w Polsce. Zobaczymy ile w tym prawdy. Od miasta idzie się wzdłuż Dunajca jakieś 20 minut. Schronisko jest lekko w górze ponad szlakiem. Drzwi zamknięte – na drzwiach kartka dzwonić pod wskazany numer. Dziwne. Dzwonię. Ktoś odbiera mówi że zaraz zejdzie. Schodzi i mówi , że jest remont i gości nie przyjmuje się – remont to remont. Trza wracać do miasta szukać kwatery. Może po remoncie standard schroniska się poprawi. Na razie radzę je omijać. Zbliża się 21. Kwaterę znajduję w domku pod słoneczkiem za 35 zet. Oki. Szczawnica bardzo się zmieniła na korzyść od mojej ostatniej bytności tu jakieś dobre 25 lat temu…. Ładna podświetlona promenada wzdłuż strumyka Grajcarek , ciekawe domki w co drugim kolektory słoneczne , wyciąg na Palenicę PKL funkcjonuje , ale narciarzy jest może max z 10….
06.03.2013 Szczawnica – Jaworki – Wysoka – Obidza – Radziejowa – Przehyby
Wstaję wyjątkowo wcześnie bo o 8:30 , o 9:00 za 4 zł mam busika do Jaworek jakieś 6 km na E. Tu zjadam śniadanie i ruszam w góry. Jest 9:30. By wejść ze Szczawnicy na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin dróg jest kilka: niebieskim granicznym – trafiając na niego albo ze schroniska pod Orlicą , albo podjeżdżając kolejką na Palenicę i trochę podchodząc wzdłuż orczyka z Szafranówki , albo jeszcze na kilka innych sposobów , ja wybrałem drogę najkrótszą przez wąwóz Homole szlakiem zielonym. Wąwóz jak wąwóz ot kilka skałek wzdłuż strumyka. Jak się szlak zielony spotyka z niebieskim to trzeba trochę pokombinować jak wejść na Wysoką , gdyż nie prowadzi na nią żaden ze szlaków. Jest to niezgodne z Regulaminem KGP , gdzie mówi się , że na każdy z najwyższych szczytów ma prowadzić znakowany szlak , ale widać po to jest regulamin , by go łamać. Zgodnie z Regulaminem w Koronie powinna być albo Wysoka II 1013 m npm prowadzi szlak ale słowacki , polski wiedzie poniżej szczytu / i tak do końca to nie wiem , czy wierzchołek jest graniczny czy tylko słowacki / , lub Trzy Korony – najbardziej znany szczyt Pienin 982 m npm.
Wysoka jest naprawdę wysoka 1050 lub 1052 m npm – raczej częściej spotykane 1050 i do podejścia jest około 100 metrów w górę , najpierw na rympał , a potem po skałkach z 30 m w górę. Jak się nie zna drogi tak jak ja to się trochę ryzykuje życiem… bo końcowy odcinek mojej drogi prowadził wprost na barierki zabezpieczające punkt widokowy. Właściwe wejście po schodach i ubezpieczone poręczami jest z drugiej strony. Wiedziałem , że gdzieś są schody , ale nie chciało mi się ich szukać , a skałki wyglądały na dość proste… fakt faktem wlazłem obejrzałem piękną panoramę wokół , bo dzień był wyjątkowo słoneczny i Tatry były widoczne… Potem w dół już po schodkach udało się odnaleźć niebieski szlak i dalej na E już łatwo.

marianka - 2013-03-09 22:22
Ooo, gratuluję kolejnego szczytu do kolekcji i cieszę się, że wreszcie się nowe koronowe relacje!

BoRa
BoRa - 2014-06-26 18:49
Genek własnie wróciłam w Wysokiej , oczywiście wcześniej przeczytawszy bardzo dokładnie Twój opis i wiesz... nawet motyle niepylaki mnie nie odwiodły od myśli jednej. Jak Ty tam chłopie weszłeś po tych pionowych skałkach ???
Na przeciwko schodów jest taka pionowa ściana, że nawet jak się wychylić to jej nie widać!!!
Wielki szacun i cieszę się, że przeżyłeś.

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023