Geoblog.pl    genek    Podróże    Wakacje 2011 - część 2: bułgaria itd    Nie masz wina nad węgrzyna!!

Nie masz wina nad węgrzyna!!

Węgry
Węgry, Eger

Eger
Spanie w hotelu na dworcu ma jedna wadę – nie da się spać… megafony zapowiadały każdy pociąg po 3 razy , a pierwszy o 3:30 , a potem co godzinę…. Do tego ten upał w pokoju..
Wstaliśmy niewyspani , od 11.30 ruszyliśmy w miasto , najpierw dworzec autobusowy , by obczaić busy do Gyongyos – są co około godzinę , a to spoko. Potem do tej bazyliki co ma prawie 200 lat – obejrzeliśmy tylko z zewnątrz , bo wjazd do środka płatny.. i to nie mało , kilka piw…
Potem obejrzeliśmy piękną starówkę , zabytkowe kościoły franciszkanów i minorytów , magyehazę – czyli siedzibę powiatu z pięknymi kutymi bramami , ratusz , kilka pomniejszych budowli oraz bardzo ciekawy minaret: 40 metrowy , 400 – letni , 97-schodkowy , bardzo wąski i klaustrofobiczny – chodząc po tych schodkach niejednemu się zakręca w głowie. Ciekawy minaret jest z dwóch powodów: turecki najdalej na północ wysunięty i zwieńczony nie tylko półksiężycem ale również krzyżem. Podobna ciekawostka jest w Kamieńcu Podolskim , gdzie na czubku minaretu jest figurka Matki Boskiej.
Dziś nieco chłodniej tylko 32 , więc trochę nam się chciało. Po obleceniu starówki zaliczyliśmy jeszcze ruiny zamku górującego nad miastem. Wjazd 700 , albo 1400 ft jeżeli z wystawami. Wystawy to: muzeum , kazamaty , zbrojownia , grób Gezy Gardonyiego – pisarza co 100 lat temu napisał książkę przypominającą obronę tego zamku. Sam zamek istniał od XII wieku , w 1552r. oparł się natarciu Turków mimo ze byli 40 razy bardziej liczni. Podobno dlatego , że obrońcy pili lokalne winko i nabierali od niego byczej siły – stad Egri Bikaver. Obrona tego zamku – to dla Węgrów powód do wielkiej dumy. Kilkadziesiąt lat później zamek i tak jednak został zdobyty i Turek w nim siedział prawie 100 lat , aż do pogonił Habsburg w 1702r. przy okazji go obracając w ruinę.
Po zamku do basenów termalnych – Torok Furdo – wjazd w niedzielę po 16 tylko 800 ft ; normalnie 1400 ft. Warto: jest tu 6 basenów na odkrytym powietrzu , w tym jeden częściowo w pawilonie. Temperatura wody od 25 do 36 stopni. 2 baseny na dzieci , więc Pola pływała na swoim dmuchanym psie. Generalnie term na Węgrzech jest multum.
Po dwugodzinnym odpoczynku około 30 minutowy spacer do winnych piwniczek znajdujących się w Szepasszony – Volgy , czyli Dolinie Pięknej Pani. Piwniczek jest około 50 ustawionych w kształt podkowy. W jednych grają muzycy cygańscy , w innych można zwiedzać miejsca przechowywania wina , generalnie we wszystkich można się napić winka. Cena 100 ft za 100 ml , czyli 2 razy drożej niż w sklepie , no ale klimat robi swoje. Piwniczki urokliwe wydrążone w kilkunastometrowych wzgórzach ; no nie ukrywam , że kilka zwiedziliśmy … W jednej z piwnic ciekawostka: sprzedająca nalewa wino pipetą wprost do ust….
Powrót do hotelu , bo już 21:30 , a ostatni pociąg przyjeżdża o 23:30 , a pierwszy odjeżdża o 3:30 , więc dużo snu nie będzie. Jutro Gyongyos – 50 km stąd

geminus
geminus - 2011-08-30 21:38
Faktycznie winko maja swietne. Ja niestety musze pic w domu bo zonka nie prowadzi autka a mam tam niedaleko. Pozdrawiam.

lidka stachon
lidka stachon - 2011-08-30 22:57
Czesc Aniu,

Jak bedziecie w Budapeszcie , to dajcie znac. Jak bede miala wolne mieszkanie, to ,ktore wynajmuje , to jest do Waszej dyspozycji :))).
Jak chcecie zerknac to jest na stronie:http://budapeszt-nocleg.pl/

Jak jeszcze jestescie w Egerze , to polecam fajny sklep z winami. Adres zapodzialam, ale jest on po drodze na zamek po prawej stronie, tuz przed zakretem. Nie byle jaki zakret, bo za nim widac juz wejscie na zamek.
Jest takie winko EGRI LEANKA, lekkie polslodkie , przepyszne.
A wybor ogromny i ceny baardzo przyzwoite.

Milego zwiedzania,

Lidka,

lidka
lidka - 2011-08-30 22:59
Hej , zapomnialam podac komorki, jakbyscie planowali Budapeszt - 0036-20-35-04041

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023