Geoblog.pl    genek    Podróże    wakacje 2024: Greckie wyspy, Peloponez i Hiszpania    przypadkowo wbijamy sie do kopalni rteci
2024

przypadkowo wbijamy sie do kopalni rteci

Hiszpania
Hiszpania, Córdoba

18.08.2024 Guadelupe - Kordoba
Dziś 250 km, normalnymi drogami, o 21 w Kordobie było 40 stopni.
Najpierw przez godzinę w grupie z przewodnikiem zwiedzaliśmy skarby Gwadelupy i widzieliśmy trzecią figurkę, która jest udostępniona do zwiedzania i zlokalizowana jest gdzieś na górze w specjalnym miejscu. Wjazd 6 euro adult; 2,5 child.
Potem zatrzymaliśmy się pośrodku sawanny, by zjeść śniadanie. Wyludnienia są tu kompletne, a krajobraz przypomina Afrykę.
O 16.30 dotarliśmy do Almaden wpisanego na unesco z okazji mieszczącej się tu kopalni rtęci ścisłej cynobru, czyli HgS - minerału, z którego można otrzymać rtęć i robili to już rzymianie 2000 lat temu. O dziwo akurat można było się załapać na grupowe zwiedzanie. Bilet 18 euro adult, 15 euro child. Zwiedza się ze 2 godziny, korytarze na poziomie 50 m pod ziemią i wyjeżdża kolejką. Fajna akcja.
Na wieczór dojeżdżamy do unescowej Kordoby. Ja i Ania tu już ze dwadzieścia parę lat temu byli, ale dla Poli to nowość. Jakieś totalne wyludnienia. Śpimy za 46 euro tuż obok starówki. Jutro Antequera.

marianka - 2024-08-19 21:04
Oooo, byliśmy w siostrzanej kopalni rtęci Idrija w Słowenii, z tego samego wpisu i też była super!

Zasoby: 1550 wpisów1550 3849 komentarzy3849 17474 zdjęcia17474 0 plików multimedialnych0

07.12.2023 - 20.06.2024

31.07.2023 - 29.08.2023