Geoblog.pl    genek    Podróże    wakacje 2024: Greckie wyspy, Peloponez i Hiszpania    unescowe Atepuerca oraz Suso i Yuso
2024

unescowe Atepuerca oraz Suso i Yuso

Hiszpania
Hiszpania, Pamplona

10.08.2024 Burgos - Pampeluna
Atepuerca, to stanowisko archeologiczne, w którym odnaleziono pozostałości po bytności praczłowieka. Jakieś czaszki, kości, itp. gadżety. Stoi jakiś pawilon gdzie można zapoznać się na wesoło z prehistorią. Na wykopaliska też podobno można w grupie z przewodnikiem iść, ale nam się nie chce.
Miasto jest znane też, jako będące na trasie Camino, czyli Jakubowym szlaku prowadzącym do Santiago de Compostela. Sporo pielgrzymów z kosturami i muszlami widzimy. Ze 20 obiektów z tego szlaku jest na Unesco. Część z nich widziałem 14 lat temu.
Jedziemy dalej do Monastyrów Yumo i Susów / górnego i dolnego / odległych od siebie o ok. 2 km. Wpis na unesco zawdzięczają temu, że tu kształtował się język hiszpański i tu zostały napisane pierwsze teksty w tym języku. Fajna okolica. Fajne widoki. To region Rioja, w którym jeszcze nie byłem. Odmawiamy apel smoleński, bo dziś miesięcznica i walim dalej do Pampeluny. Mamy tam nocleg za 80 euro.
W Pampelunie zwiedzamy Starówkę znaną z gonitw między ludźmi, a bykami po ulicach. Odbywa się to w połowie lipca i ściąga biegaczy z całego świata. Na ulicach są znaki, które pokazują jak biec. Poza tym jest plac, fajny ratusz jakiś kościół, cytadela. Pełno na balkonach flag Baskonii i Palestyny. No i 40 stopni. Wracamy do hotelu. Śpi się słabo, bo nie ma klimy a wiatrak hałasuje.
Jutro kraj Basków.

mikasz - 2024-08-10 17:34
Po 21 sierpnia nadal będziecie w Hiszpanii, czy raczej już o wiele dalej ?

genek
genek - 2024-08-10 21:11
do 26

marianka - 2024-08-10 22:12
Ale będą imponujące statystyki unescowe na koniec roku!! :)

mikasz - 2024-08-11 20:34
To kombinujcie tak, żeby jakiś 22/23 wypadł Wam w Galicji.
PS. Mamy chatę:)

genek
genek - 2024-08-11 21:57
raczej bez szans... będziemy tam ale znacznie wcześniej :)

mikasz - 2024-08-11 22:57
Aaachhh. Myślałem, że pójdziecie w prawo i pełny zegar zrobicie. No trudno, może następnym razem :)))
Tak czy siak, 21-27 jesteśmy w Galicji i chatę mamy...

Zasoby: 1550 wpisów1550 3849 komentarzy3849 17474 zdjęcia17474 0 plików multimedialnych0

07.12.2023 - 20.06.2024

31.07.2023 - 29.08.2023