Geoblog.pl    genek    Podróże    Turcja elfem 2020/2021    Istambuł - dzień 2

Istambuł - dzień 2

Turcja
Turcja, Istambul

07.01.2021 Stambuł
Dzień drugi zwiedzania prezentował się następująco:
1. Na stację metra, by kupić bilet. System jest taki , że kupuje się w automacie kartę magnetyczną za 10 TL na którą nabija się przejazdy. Może być 1 karta na 7 osób. Przejazd odbija się na bramce. Przejazd 3,50 TL, choć zazwyczaj pierwsza osoba przechodząca przez bramkę płaciła tylko 2,80 TL. Karta działa na metro , busy , tramwaje i promy. Linii metra jest ze 7 , ale ile dokładnie to nie wiem , bo część tramwajów jest liczona jako metro. Generalnie metro jest tu nowe i bardzo szybko się rozbudowuje. Przeważają Hyundaye Rotem, choć są też Mitsubishi
2. Dawny kościół św. Zbawiciela w Chorze z IVw. Znany z przepięknych mozaik. Niestety całkowity remont i tego cuda nie obejrzymy
3. Mury obronne z wieloma bramami i wieżami
4. Rejs promem na azjatycki brzeg do przystani Uskudar i jazda metrem do stacji Kisikli
5. Wieża TV wysoka na prawie 400 m, jeszcze nie oddana do użytku , ale robiąca i tak wielkie wrażenie
6. Meczet Camlica – największy w Turcji , z sześcioma minaretami wysokimi na 107m , oddany do użytku w 2019. Olbrzymi i przepiękny z niesamowitym niebieskawym wnętrzem , kopułą wysoką na 72 metry, olbrzymim żyrandolem i widokiem na pół miasta
7. Pałac Dolmabahce – znany z tego że umarł w nim Ataturk – niestety już zamknięty, ale z zewnątrz i tak ładny
8. Stadion Besiktas
9. Okolice Placu Taksim
Wracamy do hotelu , robimy zieloną noc , bo jutro zaczyna się odwrót.

Danach
Danach - 2021-01-08 23:13
Wow ale tempo , wielu obiektów nie widziałam bo ich nie było :) czekam na drogę powrotna powodzenia

mikasz - 2021-01-08 23:27
W międzyczasie Rumunia wprowadziła dla nas kwarantannę, więc już chyba zostaje Wam tylko Bułgaria.

Genek
Genek - 2021-01-08 23:37
Rumunia wprowadzila kwarantanne na wjazdy z polski czyli samolot a nie na wjazdy z bulgarii na polskie paszporty

zula - 2021-01-09 11:12
Podoba mi się...wsiadam w samolot i lecę!

marianka - 2021-01-09 11:58
Oooo to bardzo żałuję, że nie byłam w meczecie Camlica. Za to pałac Dolmabahce w lipcu zeszłego (o rany, jeszcze zeszłego!) roku był otwarty i dało się go zobaczyć - piękny!

mikasz - 2021-01-09 11:59
No nie wiem.... Z rozporządzenia wynika, że nie problem w paszporcie, samolocie czy samochodzie, tylko chodzi o wjazd (inny niż tranzyt) z kraju uznanego za niebezpieczny. A na liście niebezpiecznych Bułgarii nie ma, ale Turcja owszem...
Nie macie tureckich pieczątek w paszportach?

Genek
Genek - 2021-01-09 12:14
Ojce dzis wjechali do Rumunii bez żadnego klopptu, tylko temperatury im zmierzyli. Wopisci Pytali skąd jada powiedzieli że jadą z Bułgarii tranzytem do Polski. Pieczatki tureckie w oaszportach mieli.

mikasz - 2021-01-09 12:43
Tranzyt jest OK, tyle że z obowiązkiem opuszczenia kraju w ciągu 24h.
Gdyby człowiek postanowił jednak zabawić trochę w rumuńskich górach, to spodziewałbym się kłopotów przy wyjeździe. Ale zawsze może się udać :)

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023