Geoblog.pl    genek    Podróże    Majówka 2019 - trasą obiektów Unesco wokół Wiednia    Unescowa kopalnia z przyległościami
2019

Unescowa kopalnia z przyległościami

Polska, Tarnowskie Góry

05.05.2019 Ostawa – Tarnowskie Góry – Warszawa
W powrotnej drodze zahaczyliśmy o Tarnowskie Góry , gdzie znajduje się najnowszy polski wpis na Unesco czyli „Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”. Generalnie to 2 obiekty , które się zwiedza za opłatą, czyli Kopalnia i Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz kilkanaście innych obiektów bądź krajobrazów znajdujących się w okolicy. Kopalnia dla grupy 2+1 kosztuje 99 zł , a sztolnia 75 zł. Wybraliśmy kopalnię. Całość zwiedzania zajmuje niecałe 2 godziny. Zjeżdża się windą jakieś 40 m w dół i chodzi po chodnikach z przepłynięciem odcinka ok. 290 m łódką na sznurku albo drucie. Oprócz tego jest kino , muzeum i skansen oraz 2 knajpy i bezpłatny parking. Zwiedza się z przewodnikiem w grupie ok. 25 osób. Wjazd tak co 30 min. Całość robi dobre wrażenie. Sens wpisu polega na pokazaniu walki człowieka z siłami natury reprezentowanymi tu przez wodę, która zalewała wyrobiska i trza było kombinować jak jej się pozbyć jak już się pojawiła i jak się zabezpieczać , by się nie pojawiła , tam gdzie jej nie trzeba. Kopalnia to oczywiście dzieło Niemców , które funkcjonowało do I wojny św. , a potem przestało oficjalnie z powodu wyczerpania złoża, a nieoficjalnie to każdy może sobie dopowiedzieć.
Zwiedzamy jeszcze ministarówkę Tarnowskich Gór składającą się głównie z rynku i okolicznych uliczek.

danach
danach - 2019-05-06 00:33
Swietnie,że takie obiekty znajdują się na liście Unesco, ładnie Wam w kaskach, zielonych ;)

Marianka
Marianka - 2019-05-06 05:16
Super ciekawe! Mamy tam tak blisko, ze wstyd, ze jeszcze sie tam nie wybraliśmy!

zula - 2019-05-06 07:35
Zakończenie majówki - super !

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023