Geoblog.pl    genek    Podróże     Wakacje 2015: Osiem tygodni w upałach, czyli od Dominikany do Meksyku    polskie pożegnanie z Hispanolą

polskie pożegnanie z Hispanolą

Dominikana
Dominikana, Santo Domingo/De Las Americas

19.07.2015 Constanza – Santo Domingo
Coś w nocy cięło. Pola i Ania strasznie pogryzione , Genka jakoś odpuściło. Zbieraliśmy się powoli i hotel opuściliśmy o 13:30 to jest tu norma , bo check out do 14. Z rana kupiłem bilety do Santo Domingo po 350 dop i dobrze zrobiłem , bo od 13 już biletów nie było.
Ania i Pola poszły w teren , a ja na dworcu rozłożyłem sobie biuro i spokojnie ze 3 godzinki pracowałem.
Okazało się, że biuro Caribe prowadzi Kamila z Białogardu ze swoim mężem – Dominikańczykiem. Kamila ma 32 lata i upuściła Polskę 25 lat temu , przez wiele lat mieszkała w Madrycie , potem się osiedliła w Dominikanie. Za swoją pracę dostaje 14000 dop/m-c i to jest dobra pensja. Standard to 8 tysi, czyli tyle ile kosztuje wynajęcie domu. Mówi płynnie po hiszpańsku, ale za to ze jest biała musi płacić więcej. Na zakupy chodzi więc z mężem… Kamila bardzo się cieszy że może tu z kimś pogadać po polsku. Mieszka tu kilkanaście lat i pierwszy raz usłyszała polskie głosy w Constanzy…Załatwia nam transport z dworca na lotnisko za 1000 dop. Do Santo Domingo jedzie się 3 h. Dojeżdżamy przed 21. Nasz kierowca czeka na dworcu obok autobusów , widać firmowa droga robi swoje. Ma wypasioną Hondę CRV i klimę ….oj to źle. W autobusie tak klimowało , że woleliśmy siedzieć w korytarzu niż na siedzeniu. Na lotnisko jedzie się jakies 22 km na wschód od miasta. Transport publiczny zapewniają autobusy Metro jeżdżące co godzinę. Ostatni tak o 19. Poza tym można próbować gua-gua i iść 2 km z buta od autostrady. Jest 21:20. Rozkładamy koc piknikowy i koczujemy… Nasz samolot ma być o 3:45.
Na koniec zagadka:Jak wiadome Hisponola nalezy do Haiti i Dominikany. Wymień kilka wysp ktore należą do więcej niż 1 państwa. Jak znajdziesz wiecej niż 10 takich wysp jesteś cool :))

zula - 2015-07-20 16:34
Pomysł na zabawę bardzo dobry.
Cypr : Turcja i Cypr
Ziemia Ognista : Chile i Argentyna
Borneo : Indonezja,Malezja i Brunei
...kto uzupełni listę?

jowa31
jowa31 - 2015-07-20 23:40
dodam tylko 1 wyspę Papuę z państwami: Indonezja i Papua Nowa Gwinea , ale myślę dalej, pozdrawiam globtroterów

zula - 2015-07-21 12:13
Uznam - do Polski i Niemiec

mikasz - 2015-07-21 18:46
Irlandia/Irlandia Pn.

mikasz - 2015-07-21 18:51
Indonezja/Timor wsch.

genek
genek - 2015-07-22 02:15
Super nam idzie.Ja dodam mala wysepke na antylach po polsku swiety marcin czyli francuskoholenderska wlasnosc. Podpowiadajac kolejna wyspe uzuepelnie wpis zuli odnośnie cypru o wielka brytanie. Czsc cypru jest nadal brytyjska

stock
stock - 2015-07-22 16:55
To ciutkę bardziej niszowo:

Sebatik - Malezja/Indonezja
Market Reef - Finlandia/Szwecja (najbardziej pokręcona granica na świecie)
Wyspa Odrodzenia (obecnie nie wyspa) - Uzbekistan/Kazachstan
Wielki Ussuryjski (i być może parę innych malutkich wysepek na Amurze) - Rosja/Chiny

Można też dodać Kubę, bo baza Guantanamo jest spod jej jurysdykcji wyłączona.

Szczególnym przypadkiem jest Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego (Diego Garcia i inne), gdzie bazy wojskowe prowadzi zarówno UK, jak i USA.

Więcej grzechów nie pamiętam, choć pewnie coś małego się jeszcze znajdzie.

mikasz - 2015-07-23 09:23
Znajdzie się, i to całkiem nie takiego małego. Przybrzeżna wyspa na zatoce Gwinejskiej dzielona między Benin i Nigerię. Natomiast wyspy z obcymi bazami wojskowymi, to jednak już chyba trochę obok tematu konkursu :) Święty Marcin na Antylach zresztą chyba też, to raczej "terytorium sporne" jakich jeszcze kilka przychodzi mi do głowy...

genek
genek - 2015-07-24 04:16
No to dziesiatkę mamy!!!
Odnośnie Sint Marteen / Saint Martin to granica jest tam ustalona ponad 300 lat temu i żadne z państw nie podważa jej przebiegu. Zmieniają się tylko losy części francuskiej i holenderskiej, ale nie zależnie od siebie i w obrębie swojego terytorium.
Odnośnie Diego Garcia - to też mam wątpliwości. Formalnie jest angielska , ale USA ją dzierzawią. Moim zdaniem na wyspie granicy nie ma, więc ją bym z tego konkursu wywalił
Odnośnie Kuby - Guantanamo jest pod kontrolą USA, formalnie USA chce płacić Kubie za dzierżawę tego kawałka wyspy, ale Kuba kasy nie przyjmuje, uznając ze Guantanamo jest pod okupacją USA.
Odnośnie Market Reef - to jest jedno z moich marzeń. Domyślałem się , że jak Stock - Żeglarz Mórz Północnych weźmie udział w zabawie , to wymieni tę wyspę :))
Ta wyspa benińsko-nigeryjska mnie całkowicie zaskoczyła, ale faktycznie jest i to nie mała ma z 50 km szerokości i mostami jest połączona z lądem. Dzieki Mikasz za tę wyspę!!
Dzięki wszystkim za udział w zabawie

Pamar
Pamar - 2015-07-27 12:52
No fajnie jest się dokształcić :)

07.12.2023 - 27.01.2024

31.07.2023 - 29.08.2023