Geoblog.pl    genek    Podróże    Wakacje 2011 - część 1: Nowa Zelandia , Australia , Indonezja , kraje Azji SE ... itd    poczatki na wyspie poludniowej
Zwiń mapę
2011
26
mar

poczatki na wyspie poludniowej

 
Nowa Zelandia
Nowa Zelandia, Kaikoura Peninsula
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 20937 km
 
Wellington – Picton
Ranek klasyka McDonald , sklep na dworcu , potem jeszcze mała runda wokół tego drewnianego budynku co to go wczoraj przeoczyliśmy – naprawdę imponujący trzypiętrowy pałac ze zwieńczeniem lwem i jednorożcem. Potem zahaczyliśmy o polską ambasadę - pani prowadząca biuro średnio rozgarnięta , nie to co Renatka / przy okazji całuski /. Dowiedzieliśmy się , że: Christchurch ma zablokowane centrum i nie ma gdzie spać + są cały czas wtórne wstrząsy , telefon do nas z PL bez tego 0 przed 21 czyli 00642108266348 a z komórki zamiast 00 to + , bilet powrotny z AUS jest obligo inaczej nas nie wypuszczą z NZ , czyli trzeba będzie się rozejrzeć za biletem z Darwin do Dili lub Denpasar i kupić go jeszcze w NZ.
Potem busem do promu za 2 NZD odjazd z dworca kolejowego – nasz prom Interislander ze 2 km od dworca w stronę przeciwną niż centrum i lotnisko , które jest z 5 km od dworca. Na promie jest podajnik jak w samolocie i garby zabierają. Z wyspy na wyspę można dostać się na kilka sposobów: wpław , kajakiem , żaglówką - za free , samolotem lub szybką motorówą za około 100 NZD/os lub promem za około 60 NZD/os , 100 NZD auto i 120 – 140 NZD camper. Promy obsługują 2 firmy obcy BlueBridge odpływa z portu tuż przy dworcu lub nasz Interislander. Nasz , bo działa na niego nasz bilet autobusowy. 3 statki są do wyboru: Arahura , Aratere i Kaitaki. Nam los ofiarował Aratere: z 1998 roku z Vigo , ma 6 pokładów , robi 20 knotów , zabiera 60 wagonów , 20 tirów , 130 aut i max ok. 500 osób. Pali 35 litrów 
ropy na minutę…. Tym sposobem 91 km pokonuje w 3:10 h. Najpierw płynie się przez zatokę wellingtońską , potem jest cieśnina Cooka , na koniec wpływa się w wąski kanał między wzgórzami Marlborough i tu widoki są znakomite. Na promie Polacy: para spod Wrocławia z bliźniakami po 6 lat. Jeżdżą do NZ już 1,5 miesiąca po wyspie N teraz drugie 1,5 spędzą na S. Wymieniliśmy się wrażeniami i tak minął rejs. Pola , albo bawiła się na placu zabaw , albo oglądała film , albo ganiała po schodach. Piwo - na pokładzie 7,5 NZD ; wniesione ze sklepu dworcowego 2 NZD. Picton bardzo urokliwe ok. 4 tys. ludzi , wokół wzgórza zielone , cisza , spokój , muzeum jakiegoś zrujnowanego niby klipra bez masztów – podobno 9 najstarszego na świecie na pewno nie jest to Cutty Sark, akwarium i sklep z super smażonymi rybami oraz super miejski szalet , w którym wszystko jest na guziki i gadające np. wodę od sedesu spuszcza się wkładając ręce pod kran nad umywalką , a papier toaletowy wychodzi ze ściany po naciśnięciu niebieskiego guzika – 1 naciśnięcie równa się 30 cm papieru. Z portu do pola namiotowego TOP10 idzie się max 30 minut. Pole pięciogwiazdkowe czyli 45 NZD/2os. Jest tu podgrzewany basen , plac zabaw , piękna trwa do rozbicia namiotu i family bathroom , a w nim głęboki brodzik na wysokości ok. 1 m wprost wymarzony dla Poli oraz wreszcie prysznic z wężem , a nie sztywny ze ściany. Chlapu-chlapu trwało z pół godziny. Zabrane dla Poli zabawki prawie w ogóle się nie sprawdzają; Pola goni mewy , co chwila jest plac zabaw , krawężniki , supersamy z wózkami , trawa itp. atrakcje. Dla Poli jest tu prawie raj do pełni szczęścia brakuje Mimi…. / Pola codziennie po parę razy wspomina Mimi mimi tam i pokazuje palcem gdzieś bardzo daleko /. Przy okazji buziaki dla sąsiadki - Marysi , jej wspaniałych rodziców i dziadków :). Rację mieli ci co mówili , że NZ to kraj wymarzony na wakacje z małym dzieckiem. Nie mieli racji ci co mówili , że tu nie ma owadów – meszka dziś tnie tak jak cięła nad Bajkałem 14 lat temu…. Jest 22:50 całe pole śpi od przynajmniej godziny w Polsce dopiero zaczyna się o tej godzinie nocne picie/życie..

Picton – Kaikoura
Całą noc padało , więc rano zwijaliśmy mokry namiot. Poszedłem do I-Site / punktu informacyjnego jest w każdym mieście / i kupiłem bilet na busa. Zajęło mi to pół godziny , bo akurat przypłynął wielki prom z emerytkami amerykańskimi zwiedzającymi Oceanię. Wracając znalazłem w trawie piwo puszkowe zamknięte i dobre do spożycia , nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to , że wczoraj w odległości 500 metrów też znalazłem i to jakie same….a chwilę przedtem widziałem 3 pijanych małolatów co wracali na łódkę z zakupami pijąc Steinlagery.
Po dwóch godzinach spokojnej jazdy z niesamowitymi widokami na ocean z jednej strony i wylegującymi się leniwie fokami na skałkach oraz górami po 2600 m npm z drugiej a także torem kolejowym raz z jednej raz z drugiej dotarliśmy do Kaikoury leżącej nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma około 4 tys. mieszkańców i leży nad rzeką Kowhai. Znane jest głównie z wypraw statkiem na oglądanie wielorybów , delfinów , itp zwierzyny. Nam to nie jest dane biorą dzieci co mają co najmniej 3 lata , a Pola właśnie dziś skończyła 2 , więc może za rok… Tak czy siak wyprawa trwa 2h 45 min w tym z godzina dowóz i odwóz , kosztuje 145 NZD dorosły 60 NZD dziecko i jak się nie zobaczy wieloryba to zwracają 80% ceny. Płynie się statkiem około 2 – 3 km od brzegu , statek zabiera około 50 osób kursy są 3 razy dziennie , biuro firmy jest na dworcu kolejowym. Nie ma zwierząt morskich będą lądowe jest tu w odległości 4 km od centrum jakieś fajna farma dla dzieci z minizoo. Można w mieście robić mini walki po półwyspie gdzie są foki , klify i super widoki. Jutro to zobaczymy. Nocleg znaleźliśmy w hotelu Delfin po 49 NZD/2os. W cenie zupa. Hotel w starym stylu bardzo nam się podoba. Będziemy w nim spali 2 doby. Poli urodziny uczciliśmy kupnem książeczki o 3 świnkach , pluszaka oraz tortem z dwóch ciasteczek muffinowych. Dziś także po raz pierwszy kupiliśmy masło oraz wino nowozelandzkie dotychczas piliśmy australijskie… Zobaczymy co z tego wyniknie…..

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (8)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
aldobrandeska
aldobrandeska - 2011-03-26 15:38
100 lat dla Poli i miliony uścisków!!!
 
wasza kochana mimi
wasza kochana mimi - 2011-03-27 19:21
wszystkiego najlepszego dla poli. dzisiaj mam zamiar do was zadzwonić. bardzo za wami tęsknie.
 
 
zwiedzili 52% świata (104 państwa)
Zasoby: 1504 wpisy1504 3787 komentarzy3787 16883 zdjęcia16883 0 plików multimedialnych0
 
Nasze podróżewięcej
07.12.2023 - 27.01.2024
 
 
31.07.2023 - 29.08.2023
 
 
10.02.2023 - 25.02.2023